Bezpieczne Ferie 2012

Zimowe ferie, są świetną okazją do odpoczynku i wyjazdów. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, 9 stycznia bieżącego roku pedagog szkolny Anna Kowalska, zaplanowała w ramach szkolnego Programu Profilaktyki spotkanie z podkomisarzem kłodzkiej Policji z Wydziału ds. Nieletnich Dorotą Jaworską. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką zajęć pn. ”Bezpieczne ferie”. Omawiane w trakcie spotkania zagadnienia, dotyczyły przede wszystkim zasad bezpieczeństwa zarówno podczas wyjazdów, jak też podczas spędzania ferii w mieście. Tego typu zajęcia o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym, mają na celu uwrażliwienie uczniów na potencjalne zagrożenia wynikające z nieodpowiednich zachowań oraz uczą, jak przewidywać i jak zachować się w trudnych momentach, kiedy są uczestnikami, bądź świadkami nietypowych zdarzeń. Poruszono wiele innych zagadnień mających wpływ na bezpieczeństwo dzieci, głównie podczas spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz w trakcie nieobecności domowników. Nie zabrakło ostrzeżeń dotyczących zabaw na śniegu: - zakazie rzucania śnieżkami w pieszych, samochody lub okna, zakazie zjeżdżania na sankach lub nartach w bezpośrednim sąsiedztwie dróg i ulic. Pouczono także o bezpiecznym korzystaniu ze stoków i lodowisk specjalnie przygotowanych do zjazdów i zabaw i bezwzględnym zakazie wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Najmłodsi uczestnicy spotkania z grup wychowania przedszkolnego, z ogromną ciekawością przysłuchiwali się radom, po czym bardzo chętnie nawiązywali spontaniczny kontakt z prowadzącą zajęcia policjantką, opowiadając różne historyjki związane z własnymi przeżyciami. W zajęciach uczestniczyło ok. 380 uczniów. Mamy nadzieję, że po takich zajęciach nasi uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę do bezpiecznego spędzenia czasu, by po dłuższym odpoczynku powrócić do szkoły z nowymi siłami i zapałem do nauki. Wszystkim życzymy pięknej zimowej aury i udanych ferii.
A.K.