Bezpieczna droga do szkoły

Skończyły się beztroskie wakacje i czas rozpocząć naukę. Każdego dnia dzieci pokonując drogę do szkoły, muszą przemieszczać się w tym czasie przez miasto, często drogami o wzmożonym ruchu. Aby uchronić je przed niebezpieczeństwem podejmujemy różne działania profilaktyczne. Jedną z form takich działań w naszej szkole są cykliczne spotkania z udziałem Policji. 8 września odbyło się spotkanie, którego hasłem przewodnim była”Bezpieczna droga do szkoły”. W niecodziennym spotkaniu z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Nieletnich uczestniczyły dzieci z klas I – III. Była to ogólnopolska akcja, dzięki której najmłodsi uczniowie poznają zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym. W pierwszych dniach września w okolicy szkoły, w pobliżu przejścia dla pieszych, pojawili się funkcjonariusze z “drogówki”. Tegoroczne zajęcia profilaktyczne były niezwykle interesujące. Gościliśmy funkcjonariuszy, ktorzy przybyli do nas na służbowych motocyklach i radiowozem. 350 uczniów klas młodszych poza częścią edukacyjno-profilaktyczną, miało okazję usiaść na policyjnym motocyklu i za kierownicą radiwozu. Z ogromnym entuzjazmem uczniowie zapoznawali się z pracą policjantów oraz zasadmi bezpiecznego poruszania się po drodze w czasie pokonywania drogi do szkoły i powrotu do domu. Największą atrakcją spotkania była mozliwość zademonstrowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych używanych przez policjantów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych przez naszych uczniów. To nie lada przeżycie pozostawiło w najmłodszych niezapomniane wrażenia. Niektóre pierwszoklasistki zaprezentowały się także w służbowych czapkach oraz wyraziły chęć pozostania w przyszłości policjantkami. Po spotkaniu ogłoszony zozstał konkurs plastyczny związany z bezpieczną droga do szkoły. Nietypowym zajęciom towarzyszyła piękna pogoda i bardzo przyjazna atmosfera, dzięki której nasi uczniowie poczuli się bezpieczni i pod dobrą opieką. Zaplanowano równiez w późniejszym terminie pogadanki w klasach, podczas których szczegółowo omawiane będą kwestie bezpieczeństwa w czasie codziennej drogi do szkoły. Zajęcia profilaktyczne z udziałem kłodzkiej Policji zorganizowane zostały przez szkolnego pedagoga Annę Kowalską.
Opracowała pedagog Anna Kowalska