Szkolna współpraca transgraniczna [18-19.05.2012]

W dniach 18-19 maja 2012 roku, Szkoła Podstawowa Nr 3 gościła delegację uczniów i nauczycieli z Czech.
Chór trzydziestu dzieci z Zakladni Skoly w Jablonnem nad Orlicą, wraz z trzema opiekunami odwiedził naszą szkołę już po raz trzeci. Głównym celem wizyty była część artystyczna, w której wystąpiły szkolne chóry, czeski i polski.
Chórzyści przedstawili urozmaicony repertuar. Były utwory muzyki poważnej, współczesnej i ludowej. Był też wspólny występ chórów w piosence "Czerwone jabłuszko" – chóry wspólnie śpiewały po polsku oraz po czesku "Teče voda, teče". Był to bardzo miły akcent części artystycznej. Widownia nagrodziła chóry gromkimi oklaskami. Na widowni pojawiły się uśmiechy, - miło było posłuchać wspólnego wykonania. Były też drobne pamiątki , które uczniowie wymieniali między sobą.
Podczas pobytu zapewniliśmy Naszym gościom wiele innych atrakcji. W programie nie zabrakło okazji do zwiedzania Twierdzy Kłodzkiej i innych zabytków naszego miasta. W sali gimnastycznej odbył się mecz drużyny czeskiej i polskiej w "zbijanego" oraz wiele innych rozgrywek sportowych.
Zaproszony gość pani Monika Wesołowska – instruktorka fitness poprowadziła zajęcia z Zumby. Ta atrakcja wzbudziła dużo emocji, szczególnie u dziewcząt. Zmęczeni uczniowie mogli posilić się naszą polską kuchnią, jedząc posiłki w szkolnej stołówce. Wieczorem goście mieli okazję zwiedzić wystawę "Recykling sztuki" w ramach obchodów polsko-czeskich obchodów Nocy Muzeów 2012, w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Elementem kończącym wieczorne zwiedzanie były wspólne zabawy i pamiątkowe zdjęcia przy kolorowych fontannach. Nocny wypoczynek po tylu atrakcjach był marzeniem wszystkich.
Następnego dnia po śniadaniu, przyjaciele z Czech , udali się do Kletna, gdzie zwiedzili Jaskinię Niedźwiedzią. Ten bardzo atrakcyjny pobyt Czechów w naszej szkole, wzbudził wiele sympatii i goście nie kryli zadowolenia z gościny w naszym mieście. Przy pożegnaniu dostaliśmy zaproszenie na rewizytę w przyszłym roku. Z pewnością pojedziemy. Takie wycieczki do zaprzyjaźnionych miast, nie tylko pogłębiają więzi, ale też są okazją do szkolnej współpracy przygranicznej i służą sąsiedzkiej integracji.
A. Kowalska