SP3 wzięła udział w II Orszaku Trzech Króli [06.01.2013]

6 stycznia 2013 roku ulicami Kłodzka po raz drugi przeszedł Orszak Trzech Króli. Doświadczenie roku 2012 i pierwszego zetknięcia z tą formą wspólnego świętowania pokazało, iż wielu z nas wzięło udział w tym barwnym pochodzie z koronami na głowie, ze śpiewnikami w dłoniach i z kolędą na ustach. Honorowy patronat nad Orszakiem w Kłodzku objął JE ks. bp Ignacy Dec oraz burmistrz Bogusław Szpytma. Organizatorami II Orszaku Trzech Króli w Kłodzku są: Rzym. - katolickie Parafie z terenu Kłodzka, Urząd Miasta w Kłodzku, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku. Kilka kłodzkich szkół, w tym nasza przyłączyło się na zasadzie partnerstwa. W tym roku w imprezie uczestniczyło ok 2,5 tysiąca dzieci.

Orszak rozpoczął się o godz. 12.00 na placu przy kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku, a zakończył przy szopce koło ratusza, gdzie królowie złożyli dary Świętej Rodzinie i oddali pokłon Jezusowi. Orszak podzielony był na orszaki ze względu na przynależność do określonej parafii.

Święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, kończy ono trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia.
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary.
Mędrców lub magów ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku. Zaś od XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki.
Nie ma zbyt wielu źródłowych dokumentów na temat personaliów Trzech Króli, natomiast więcej jest legend i spekulacji. Pobożność ludowa ze względu na ilość darów ustaliła, że było ich trzech. Dopiero jednak w tradycji VI w. zaczęto mówić o nich jako o królach, a zanim nazwano ich Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, upłynęło kolejnych 300 lat.
Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior - jako dający złoto Europejczyk, a Baltazar - jako król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.

Litery: K+M+B, które - zgodnie z tradycją - pisze się tego dnia poświęconą kredą na drzwiach domów, nie odnoszą się, wbrew obiegowej opinii, do imion legendarnych trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, lecz pochodzą od pierwszych liter - C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus Dobroczyńcą Wielu"). W święto Trzech Króli rozpowszechniony był zwyczaj obdarowywania dzieci podarunkami. Stąd święto to nazywano szczodrym dniem.
Script logo