Osadzona w słowie - Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk została dziś przedstawiona najmłodszym, przyszłym czytelnikom jej kunsztownej i ważnej prozy na specjalnym apelu. Dzwonek oznajmił uczniom Trójki tak doniosłe wydarzenie w historii tak jak 114 lat temu, gdy nagrodę Nobla otrzymał Henryk Sienkiewicz. Uczniowie dowiedzieli się, że pisarka zanim zyskała światowe uznanie, mieszkała i tworzyła w niedalekim od Kłodzka Krajanowie. Olga Tokarczuk snuje historie osadzone na Ziemi Kłodzkiej. To twórczyni niezłomna, która wykonuje benedyktyńską pracę, przekopując materiały źródłowe. Jej historie poparte są gruntowną wiedzą encyklopedyczną. Na uwagę zasługuje wysoka kultura języka, opisy są poetyckie a bohaterowie z krwi i kości. Portretuje zręcznie, bo z wykształcenia jest psychologiem. Słucha ludzi, a to niezwykła umiejętność. Brawo, Pani Olgo.