Mamo, Tato zgłoś mnie

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od początku istnienia powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego wszyscy ubezpieczeni rodzice, prawni opiekunowie, maja obowiązek w terminie 7 dni, poinformować swojego płatnika składek (np. pracodawcę) o dzieciach oraz o wszystkich osobach, które należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członków rodziny. W przypadku nowonarodzonych dzieci niezwłocznie po otrzymaniu nr pesel. Jeżeli, któryś z rodziców nie zrobił tego przed 1 stycznia 2013 r. ma obowiązek zrobić to jak najszybciej. Jeśli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce albo w innym kraju UE do ubezpieczenia zdrowotnego mogą wnuka zgłosić ubezpieczeni w Polsce babcia albo dziadek. W przypadku braku dziadków, zgłoszenie do ubezpieczenia dokonuje szkoła. Jeżeli rodzice dziecka zmienią pracę po 1 stycznia 2013 r. powinni na nowo poinformować nowego pracodawcę, że mają członków rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wystarczy, że już raz zgłosili ich do ubezpieczenia w poprzednim miejscu pracy. Kiedy rodzice zmieniają pracę są wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego, a razem z nimi wszyscy zgłoszeni wcześniej członkowie rodziny. Ubezpieczeni rodzice mają obowiązek zgłaszać swoje dzieci do ubezpieczenia do momentu ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się dalej- do ukończenia 26 lat, jeżeli natomiast posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku.

Ulotka do wglądu: http://www.nfz-katowice.pl/dokumenty/76/ulotka_inf_2_11_16.pdf