LEKCJE O POEZJI ANNY ZELENAY

Dnia 02.11.2013r. w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku miał miejsce niezwykły wieczór zaduszkowy. Impreza pt. ,,Michnik i goście” promowała tomik wierszy Bogusława Michnika, ale także książkę Doroty Węgrzyn pt. ,,Jak najdyskretniej oswoić śmierć. Życie i poezja Anny Zelenay.” Książka ta jest ważna z kilku powodów. To pierwsza biografia kłodzkiej poetki. To także wnikliwa interpretacja poezji, przeprowadzona w sposób rzetelny, ale ze zręczną finezją w doborze repertuaru narzędzi badawczych. Ważna jest też świadomość, że poezję Anny Zelenay krytycy literaccy sytuowali obok wczesnej (lata 60) twórczości Wisławy Szymborskiej, Urszuli Kozioł, Haliny Poświatowskiej czy Tymoteusza Karpowicza. A zatem wysoko ją cenili. Wybór utworów przez autorkę też nie jest przypadkowy. Stanowią one swoistą opowieść - wędrówkę rzucającą światło na niezwykłość poetyki oraz poruszane w niej tematy. A były to: choroba, kresowe dzieciństwo, motyw Kłodzka i miłości niespełnionej.

Dorota Węgrzyn pracuje jako nauczycielka języka polskiego w SP nr 3 w Kłodzku. Od kilku lat realizuje na swoich lekcjach opowieść o kłodzkiej poetce. Swoją wiedzę o Annie Zelenay przekazuje uczniom w bardzo przystępny dla nich sposób m.in. dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej. Uczniowie mają możliwość poznać poezję, w której realizowała Zelenay swoją biografię.

Autorka miała już swoje spotkanie z czytelnikami w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej dn. 11.12.2013r. Przybyli goście mieli możliwość zapytać Dorotę Węgrzyn o ciekawostki z życia poetki, których nie ma w książce, posłuchać przede wszystkim wierszy Anny Zelenay, ale także przekonać się, że opowieść o Annie ,,Zielonej” jest prawdziwą fascynacją autorki.