Lekcja „żywej historii” [07.11.2011 r.]
7 listopada 2011 roku w naszej szkole, odbył się koncert edukacyjny organizowany przez Ireneusza Wójcickiego pod nazwą „Lekcja żywej historii”.
Koncert przebiegał w nietypowej atmosferze z udziałem kilku rycerzy z Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego.
Lekcja była inscenizacją życia rycerskiego w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku.
Nietypowy wygląd rycerzy i bogaty scenariusz, przykuwał uwagę uczniów. Program artystyczny zapoczątkował taniec dworski ”ballada rycerska”.
Z dużym zainteresowaniem uczniowie, w szczególności dziewczęta, obejrzały prezentację średniowiecznych strojów damskich i instrumentów muzycznych m.in. lutni, przy której odśpiewano średniowieczną pieśń.
Odegrana scenka historyczno-obyczajowa „walka o damę serca”, budziła zachwyt i podziw dla kunsztu rycerskiej walki, gdzie miecze groźnie i głośno odpierały ataki przeciwnika.
Niezwykle zabawnie przedstawiono też prezentację średniowiecznego stroju rycerskiego. Niektóre części dolnej garderoby wywoływały gromki śmiech na widowni.
Widzowie mieli też okazję aktywnego udziału w przedstawieniu. Przy prezentacji narzędzi do wymierzania sprawiedliwości, zakuto w dyby ochotnika - Mateusza, który przyznał się do niezbyt poprawnego zachowania. Musiał wytrwać w niewoli kilkanaście minut zanim został uwolniony. Drugi ochotnik - Jasiu, miał nieco więcej szczęścia i przeszedł przemianę giermka w rycerza poprzez pasowanie. Zadanie było o tyle trudne, że trzeba było znieść ciężar rycerskiego stroju i dzielnie przyjąć policzek od rycerza. Zabawa była jednak bardzo udana, wszyscy świetnie się bawili i bacznie przyglądali się rycerskim rytuałom.
Do ostatniego punktu programu, zaproszono dziewczynki, które chciałyby nauczyć się tańca. Chętnych do nauki tańca było tak wiele, że ledwie zmieściły się na scenie.
Po krótkiej lekcji, dziewczęta wspólnie z prowadzącymi, ochoczo i z gracją zaprezentowały się w tańcu ”Maltańskim” przy wtórze rycerskiej muzyki. Nikt nie zwracał uwagi na pomylone kroki, najważniejsza była zabawa.
W żywej, historycznej lekcji udział wzięli: Rycerz Jan Długi herbu Poraj, rycerz Robert bez ziemi, niewiasta Izabela herbu Poraj i białka Dorota herbu Ostoja. Po prezentacji wykonawców nastąpiło „czeskie pożegnanie”.
I tak interesujące prezentacje i odegrane scenki oraz zabawne sytuacje przy akompaniamencie średniowiecznej muzyki, były niezwykle interesującą lekcją, jakże inną od pozostałych. Niekonwencjonalne sposoby przekazywania wiedzy, z pewnością zapadają w pamięć łatwiej i przyjemniej.
Opracowała:
A. Kowalska