Konkurs "Żywego Słowa - Śladami Papuszy" [12.06.2012]

Tuż przed końcem roku szkolnego 2011/2012 odbył się w naszej szkole Dolnośląski Konkurs Żywego Słowa „Śladami Papuszy”, którego inicjatorką i organizatorem była dyrektor SP nr 3 pani Dorota Ręczkowska. Konkurs finansowany był przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie Ministra Administracji i Cyfryzacji) w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce, a honorowy patronat nad konkursem objął burmistrz Kłodzka pan Bogusław Szpytma.
Celem konkursu była popularyzacja wierszy romskiej poetki Bronisławy Wajs zwanej Papuszą. Nasza szkoła, wierząc, że twórczość Papuszy jest wyjątkowa i warta uwagi, postanowiła zachęcić uczniów do dokładniejszego zapoznania się z jej poezją.
Do finału, który odbył się 12 czerwca b.r, stanęło 21 uczestników z różnych dolnośląskich miast, m.in. z Wałbrzycha, Wrocławia, Bystrzycy Kłodzkiej, Lubania i Kamiennej Góry. Konkurs otworzyła pani dyrektor Dorota Ręczkowska, która powitała zaproszonych gości, dodała otuchy konkursowiczom i życzyła im powodzenia. Zanim 21 uczestników stanęło w szranki, uczennica klasy V b Weronika Kulig przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości poetki Bronisławy Wajs. Wystąpienie Weroniki spotkało się z gorącym przyjęciem zebranych i stanowiło doskonałe wprowadzenie w świat cygańskich taborów, śpiewów i wierzeń.
Zmagania uczestników obserwowało wielu zacnych gości, m.in. pani Małgorzata Różycka z Wydziału do spraw Mniejszości Romskiej Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pan Dariusz Tokarz – pełnomocnik wojewody do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, pani Ewa Chmiel z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kłodzka.
Po recytacjach nastąpiła krótka przerwa, podczas której zaproszeni goście oraz uczestnicy konkursu mogli obejrzeć tradycyjne cygańskie tańce oraz zobaczyć pokazy taneczne dzieci z klas I przygotowanych przez panią Anetę Mochel.
Po występach artystycznych Komisja Konkursowa w składzie: pani dyrektor Dorota Ręczkowska, Ewa Madejczyk oraz Joanna Semaniuk ogłosiły zwycięzców konkursu i wręczyły nagrody wszystkim uczestnikom. I tak: I miejsce przypadło Szymonowi Podczasikowi – uczniowi SP nr 4 w Lubaniu. II miejsce zajął Jakub Wojtarowicz, uczeń SP nr 2 w Kamiennej Górze, a na III miejscu uplasowała się: Nina Gudyk ze SP nr 3 w Kłodzku.
Jury postanowiło także przyznać wyróżnienia dla Marii Jurewicz ze SP we Wrocławiu, Palomy Mirgi ze SP nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Jonatana Górniaka z Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku. Zwycięscy konkursu oraz osoby wyróżnione otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody w postaci laptopa (za zajęcie I miejsca) oraz tabletów. Pozostali uczestnicy otrzymali aparaty cyfrowe.
Po zakończeniu zmagań wszyscy konkursowicze i zaproszeni goście udali się na uroczysty obiad wydany na ich część.
JS