"Legenda o bohaterze dwóch rzek" – przedstawienie w SP3

Dnia 12 maja br., nieformalna trupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłodzku, w skład której wchodzą: uczniowie (Justyna Kozioł, Ala Karpowicz, Lena Handel, Zuzanna Wydro, Szymon Madejski, Jonatana Jantarski, Edwin Gielarowski, Franek Kuchta, Oskar Ołeniów i Kacper Syper), nauczyciele i dyrekcja Trójki, wystawiła spektakl pt.: „Życie i legenda kpt. Stanisława Betleja”.

Przedstawienie ukazuje życie patrona szkoły, który był najpierw żołnierzem Armii Krajowej, a później walczył w szeregach Ludowego Wojska Polskiego. Kapitan Betlej poległ w bitwie pod Boxbergiem, kiedy ze swoim batalionem ponownie zaatakował oddziały wroga 22 kwietnia 1945 roku. Nie dotarliśmy do źródeł i dokumentacji o jego najwcześniejszych latach życia, dlatego w scenariuszu pojawiły się wydarzenia prawdopodobne. Zachowały  się natomiast wspomnienia towarzyszy broni kapitana i te w spektaklu wykorzystano. Scenariusz ukazuje kapitana przede wszystkim jako prawego człowieka i w tym względzie spełnia funkcję edukacyjną. Widzimy Betleja jako dziecko, a potem jako dojrzałego mężczyznę, który odebrał piękne wychowanie od ubogich, bogobojnych rodziców, dla których najważniejsze wartości to wiara i praca.

Oprócz scen podniosłych pojawiły się fragmenty humorystyczne, a całości dopełniała piękna muzyka grana na skrzypcach przez uczennicę szkoły Maję Gruszkę, której na akordeonie akompaniował nauczyciel muzyki pan Marek Morawski.

Przykuwa uwagę scena, w której główni bohaterowie oraz profesjonalni wykonawcy odtańczyli przedwojenne powłóczyste tango pt.: „Ta ostatnia niedziela”. Ciekawym dopełnieniem scenariusza była także scena śmierci Betleja, nagrana w konwencji stylizowanej na autentyczny dokument z czasów II Wojny Światowej, utrwalony przez panią Kamilę Drofiszyn i pana Rafała Pleśniaka.

Autorka scenariusza i reżyserem przedstawienia jest polonistka Dorota Węgrzyn, a przepiękną scenografię przygotowała nauczycielka plastyki pani Grażyna Tomaszewska.

Praca nad sztuką nabrała rozmachu i była wdzięczna dzięki kreatywności aktorów.

Uczciliśmy pamięć o bohaterze dwóch rzek i mieliśmy możliwość zacieśnić więzy międzypokoleniowe, a to też bezcenne.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję

Dorota Węgrzyn