Złudzeniom Nie! - Iluzji Tak!

28 lutego uczniowie SP Nr 3 w Kłodzku, mieli okazję do obejrzenia programu profilaktycznego Studia Artystycznego KLAT z Łodzi, pod takim właśnie tytułem. Program prowadzony przez znanego polskiego iluzjonistę Grzegorza Klata i jego asystentkę Alicję Drozdowską, zawierał podstawową wiedzę z dziedziny profilaktyki uzależnień. Elementy zabawy i nauki poprzez dialogi oraz czynne włączanie widzów do konkursów, poprzedzane były atrakcyjnymi pokazami iluzjonistycznymi. Ta nietypowa forma profilaktyki, przyjęta była z wielkim entuzjazmem przez uczniów, w szczególności tych, którzy zaproszeni na scenę do zabawy, mogli bezpośrednio uczestniczyć w różnych “magicznych” sztuczkach. Chętnych do udziału w widowisku było bardzo wielu. Chwilami wszyscy tłumnie wstawali z miejsc i z ogromną chęcią podchodzili do sceny, by choć przez chwilę wziąć udział w tym niezwykłym przedstawieniu. Widzowie w trakcie pokazu byli bardzo bacznymi obserwatorami. Na ich twarzach widoczna była niezwykła ciekawość i chęć poznania tajników iluzji. Niestety, pomimo uwagi i zaangażowania, nikomu z publiczności, nie udało się “wyczarować” niczego niezwykłego, chociaż zapał i chęci były ogromne. Pokazy tego typu z pewnością pozostawiają w pamięci nie tylko sztukę iluzji, ale również przesłanki płynące z przestrogi, jak złudne potrafią być doznania związane z niebezpiecznymi używkami, które zawsze niosą za sobą ryzyko uzależnienia. Była to nie tylko dobra zabawa ale i promowanie zdrowego stylu życia. Program zrealizowano z inicjatywy pedagoga szkolnego Anny Kowalskiej.
A. K.