Profilaktyka w terenie

W ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych w SP nr 3 w Kłodzku, gdzie bezpieczeństwo jest sprawą priorytetową, 31 marca 2011 roku, odbyła się nietypowa lekcja w terenie. Dobra współpraca z kłodzką Komendą Policji zaowocowała w ostatnim tygodniu spotkaniem z najmłodszymi wychowankami naszej szkoły, którego tematem było “Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Trzy oddziały przedszkolne pod opieką wychowawców i szkolnego pedagoga Anny Kowalskiej wyruszyły na pobliskie ulice miasta w towarzystwie policjantów z Wydziału ds. Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego. Celem nadrzędnym tych zajęć, było kształtowanie umiejętności bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym, na pasach dla pieszych i po chodnikach. Szkoła zlokalizowana jest w bardzo ruchliwym punkcie miasta, co powoduje zwiększony nacisk na edukowanie najmłodszych. Funkcjonariusze w służbowym umundurowaniu wzbudzali szczególną ciekawość dzieci, które asekurowane przy przechodzeniu przez jezdnię podnosiły prawą rękę i czuły się bardzo ważnymi uczestnikami ruchu, zatrzymując pozostały ruch na drodze. Na twarzach dzieci malowało się zadowolenie i duma z tak poważnej opieki sprawowanej przez policjantów. Fakt jednoczesnego zatrzymania wielu pojazdów na drodze, był niezwykle przejmujący i pouczający. Dodatkową atrakcją zajęć były prelekcje i możliwość zadawania pytań policjantom. Przy okazji pojawiło się mnóstwo zabawnych opowiadań i historyjek dzieci, związanych z własnymi doświadczeniami. Szkoda, że czasu było niewiele, a służbowe obowiązki wzywały do dalszej pracy. Zajęcia odbyły się w bardzo miłej, przyjaznej dzieciom atmosferze. Wiosenna aura, też była w tym dniu łaskawa i pozwoliła na niezakłócone, interesujące zajęcia w terenie. Było o czym opowiadać rodzicom, po powrocie do domu ze szkoły.
Opracowała: A. Kowalska