Bezpieczne wakacje nad wodą i w wodzie

Pod tym hasłem w dniach 14-15 czerwca 2011 r. w SP Nr 3 w Kłodzku, odbyły się zajęcia profilaktyczno-edukacyjne z udziałem ratownika Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zdzisława Grzybowskiego. Latem wszyscy lubimy wypoczywać, a zbliżające się wakacje są okazją do korzystania z otwartych zbiorników wodnych. Aby zapobiec ewentualnym niebezpieczeństwom, pedagodzy szkolni przygotowali grafik spotkań z ratownikiem, podczas których 670 uczniów zapoznało się z zasadami bezpiecznego korzystania z otwartych akwenów wodnych. Omówiono istotne zagadnienia, zapoznano uczniów ze statystyką utonięć, co niewątpliwie pobudziło wyobraźnię i zwiększyło czujność uczniów w kontaktach z wodą. Oto najważniejsze zasady, które warto zapamiętać:
- Pływaj jedynie w miejscach strzeżonych przez ratowników WOPR.
- Pływaj jedynie w oznaczonych miejscach w obecności dorosłych .
- Przestrzegaj znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych.
- Nigdy nie nurkuj w wodzie (nie skacz na głowę!), jeżeli nie znasz jej głębokości.
- Nigdy nie wrzucaj i nie wpychaj do wody stojących na pomoście znajomych lub przyjaciół.
- Przed kąpielą zorientuj się, gdzie znajduje się stanowisko ratowników i pomieszczenie pierwszej pomocy.
- Jeśli korzystasz ze sprzętu pływającego, pamiętaj o zabezpieczeniu się w kamizelkę ratunkową.
- Nie skacz do wody po długotrwałym opalaniu się.
- Nie wchodź do wody tuż po zjedzeniu posiłku.
- W razie zagrożenia wzywaj pomocy.
Po takiej lekcji profilaktyki możemy spokojnie wypoczywać, wierząc, że nasi uczniowie będą ostrożni, bo bezpieczna kąpiel to warunek udanych zabaw i przyjemnego wypoczynku nad wodą. Życzymy wszystkim udanych wakacji!.
Opracowała: A. Kowalska