"ŻYWA LEKCJA HISTORII" czyli Kłodzkie Bractwo Rycerskie w naszej szkole [07.06.2013]
W bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kłodzku, od wielu lat odbywają się spotkania w cyklu „Poznajmy ciekawych ludzi”, podczas których uczniowie mają okazję zetknąć się z osobami, które swoją pracą, zainteresowaniami, pasją związane są z naszym miastem i regionem.
7 czerwca br., uczniowie uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii, której autorami byli członkowie Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego. Biblioteka gościła bowiem komesa Bractwa, panią Marię Biłas oraz damy i rycerzy: Dominikę Zdębę, Natalię Maślankę, Macieja Dygonia, Macieja Maciejewskiego i Łukasza Wasilewskiego. Skupieni wraz z innymi w Kłodzkim Bractwie Rycerskim, pasjonują się okresem późnego średniowiecza, szczególnie tematyką mieszczaństwa i rycerstwa terenów Śląska i Czech. Ta odległa epoka oprócz swoich cieni, to także w dziejach Kłodzka, czas niezwykłego rozkwitu architektury, rzemiosła i sztuki, a także kultury dworskiej ideałów rycerskich. Członkowie Bractwa rekonstruują fragmenty obyczajowości wieków średnich, nadając im realny kształt. Opowiadają o odwadze, męstwie, szlachetności rycerzy i dostojeństwie dam.. Prezentowane przez nich ubiory, przedmioty codziennego użytku, ozdoby, fryzury, a także zbroje i pokaz walk oraz tańców, zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania i na pewno na długo pozostaną w pamięci. To dzięki fascynacji naszych gości miastem i jego historią, ożyła ona na naszych oczach i na chwilę zachwyciła swoją urodą, wdziękiem i pięknem minionych wieków.
Na pamiątkę, w kronice biblioteki, komes Bractwa, Maria Biłas napisała: …”Dziękujemy za miłe przyjęcie, chęć zdobywania wiedzy o średniowieczu i wielkie zaangażowanie. Oby główna cnota rycerstwa, waleczność i odwaga przyświecały młodym ludziom nie tylko w rekonstrukcji ale i w życiu codziennym…”
Oby... Dziękujemy Bractwu Rycerskiemu za tę piękną lekcję historii i stylu.
Kłodzkie Bractwo Rycerskie powstało w 2007 roku, niedawno otrzymało status stowarzyszenia. Działania w ramach rekonstrukcji przeszłości proponuje młodzieży jako formę spędzania wolnego czasu. Nie jest odosobnione w swoich inicjatywach - w kraju i zagranicą działają podobne grupy rekonstrukcyjne, które współdziałają i utrzymują ze sobą kontakt. Do Bractwa mogą przystąpić wszyscy chętni, którzy ukończyli 16 tok życia.