„Trójkowa Bomba Megabitowa”, czyli konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Lema

100 rocznica urodzin Lema 13 września miała dziś swój finał w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku. „Projektu Lem”, to cykl konkursów zorganizowanych z myślą o celebrowaniu Roku Lema.

Do konkursu przystąpiło sześcioro uczniów: goście, czyli drużyna z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku w składzie: Jakub Żołnierz i Jakub Łabędź, drużyna 8C z Trójki w składzie: Wiktoria Osicka, Oskar Gałęski i Kordian Oktawiec oraz jednoosobowa drużyna, ale za to w odwadze wielkiej i dzielności poczęta, którą reprezentowała uczennica klasy 7D w Trójce – Wiki Zaczyk vel „Fighter”. Zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy – Pan Lem byłby dumny!!!

Konkursowicze, śmiem twierdzić nawet młodzi Lemolodzy,  zmierzyli się z 63 pytaniami o różnym stopniu trudności. Każda drużyna udzieliła odpowiedzi na 21 pytań. Uczestnikom kibicowali uczniowie z ZSS oraz koledzy i koleżanki z Trójki. Jak przystało na urodziny był i tort z… pączków, które dostarczyła Pączkarnia Piotr Michajłów. Zwycięstwo wywalczyły dwie drużyny ex aequo: reprezentanci 8C z Trójki oraz uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych. II miejsce – honorowe – wywalczyła Wiktoria z klasy 7D. Sponsorem nagród, czyli książek i koszulek zaprojektowanych

w związku ze stuleciem Lema przez „Nowy Wyraz”, jest sam pan Tomasz Lem, syn pisarza oraz pan Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz Stanisława Lema z serwisu #rokLema, który objął patronatem nasz Trójkowy Projekt Lem. W imieniu uczniów serdecznie dziękuję sponsorom nagród i poczęstunku. Podziękowania należą się także pani Annie Dziębowskiej za pomoc w organizacji konkursów oraz panu Piotrowi Bidowańcowi, dzięki któremu pozostanie z tego dzisiejszego Święta solidna dokumentacja.

Gratulujemy zwycięzcom!!!

W kąciku „Graffiti” od dziś do końca tygodnia można obejrzeć mini wystawę, na którą składają się wybrane dzieła pisarza, futurologa i filozofa oraz cytaty z trzech książek: „Cyberiady” z 1965 roku, „Obłoku Magellana” powstałej w 1955 roku oraz debiutu pisarza z 1951 roku czyli pierwszej polskiej powieści science fiction pt.: „Astronauci”.

Pomysłodawca „Projektu Lem”, Dorota Węgrzyn