„Świeć gwiazdeczko mała świeć”

20 grudnia 2013 r. w III grupie świetlicowej prowadzonej przez wychowawcę Annę Kowalską odbyły się zajęcia muzyczno - plastyczne pt. „Świec gwiazdeczko mała świec”. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tych zajęć przez trzy tygodnie, ucząc się tekstów kolęd i poznając tradycje wokół świąt Bożego Narodzenia.

W sali zapanował świąteczny wystrój. Oprócz rozświetlonej choinki przygotowany był też tradycyjny odświętny stół z pięknym stroikiem, siankiem z nowo narodzonym Dzieciątkiem, świecami i opłatkiem.

Gościliśmy w tym dniu na zajęciach w-ce dyrektora Marzenę Dworczak, co szczególnie motywowało dzieci do występu. Grupa pierwszoklasistów głośno odśpiewała piosenkę pt. „Świec gwiazdeczko mała świec” i kilka znanych polskich kolęd, które są nieodzowną tradycją w tym nadchodzącym wyjątkowym czasie. Przy dźwiękach odświętnej muzyki powstały też prace plastyczne w postaci aniołków. Przy tej okazji nie zabrakło wielu serdecznych życzeń, które składaliśmy sobie wzajemnie, łamiąc się opłatkiem.

Dużą niespodzianką w tym dniu, było zapraszanie rodziców na zajęcia, do wspólnego dzielenia się opłatkiem i słuchania kolęd, przy przygotowanym na tę okazję stole. Wielu z rodziców nie kryło wzruszenia i zadowolenia, widząc swoje pociechy w tak ciepłej i odświętnej atmosferze. Był też słodki poczęstunek, który zawsze sprawia dzieciom radość.

Nastrój zbliżających się świąt i namiastka prawdziwej Wigilii, ciepła i serdeczności, udzieliła się wszystkim i sprawiła, że poczuliśmy jak ważną kwestią w życiu każdego człowieka, jest podtrzymywanie zakorzenionych tradycji, które należy pielęgnować od najmłodszych lat.

To właśnie tej nocy, gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne, cicha wstępuje otucha.
To właśnie tej nocy, od bardzo wielu już wieków,
pod dachem tkliwej kolędy, Bóg się rodzi w człowieku.
Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku