Spotkania z cyklu "Poznajmy ciekawych ludzi" - o. Antoni Dudek

19.10.br., w bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kłodzku w cyklu „Poznajmy ciekawych ludzi”, gościł o. dr Antoni Kazimierz Dudek, franciszkanin, misjonarz, doktor historii kościoła, erudyta, pisarz, rysownik, wieloletni duszpasterz parafii zakonnych na Śląsku, m.in. gwardian i kustosz Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. Swoją kapłańską posługę sprawował na Ziemi Świętej. Jest Kapelanem Rycerstwa Hrabstwa Kłodzkiego i przewodnikiem pielgrzymek do Ziemi Świętej. Obecnie kapelan sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji. Urodził się w Kłodzku, do którego powrócił po wielu latach. Pisze o swoim mieście książki, które są jego sentymentalną podróżą, opowiada o franciszkanach, kłodzkich kościołach, św. Franciszku Ksawerym patronie Kłodzka, gotyckim moście, wielkich i świętych postaciach Ziemi Kłodzkiej, ostatnio o błogosławionym ks. Gerhardzie Hirschfelderze. Swoją wiedzą, bogatą osobowością i niezwykłym przekazem nasz gość zachwycił obecnych na spotkaniu uczniów i nauczycieli. Zainscenizował z udziałem dzieci epizod z życia św. Franciszka z Asyżu, opowiadał o Kłodzku, które wciąż na nowo odkrywa, jego mrocznych zaułkach i pięknie ukrytym w tysiącletnich murach: „To miasto cesarskie, królewskie, hrabiowskie, dziś potrzebuje ludzi o wielkim sercu…” – mówił na spotkaniu. O. Antoni włącza się i inspiruje działania mające ukazać wspaniałą i wielką historię miasta. Zobaczymy ja wyglądała kłodzka szopka, spróbujemy smakowitych precli, pójdziemy na spacer do rynku, gdzie wkrótce natkniemy się na zrekonstruowany pręgierz. Odpowiadając na pytania dzieci o. Dudek mówił o swoim powołaniu, życiu zakonnym, pisarstwie, ludziach, których napotkał po drodze. Wiele się dowiedzieliśmy. W jednej ze swoich książek napisał: „Ludzie przechodzą przez nasze życie, my przechodzimy przez życie innych. Przechodząc, wymieniamy się darami, które każdy posiada. Zostawiamy jakieś dobro w ludziach, ludzie zostawiają swoje dobro w nas…” Oczywiście, że ludzie czasem się ranią… ale najważniejsze jest DOBRO. Ojciec Antoni Dudek podarował szkole kilka swoich książek i łódź, z cała jej wielką i świętą symboliką. Dziękujemy za to spotkanie!
Beata Bogusławka, Iwona Sonka