Koncert edukacyjny w rytmie hip-hop [01.02.2011]

W SP Nr 3 w Kłodzku Edukacyjne Koncerty Muzyczne Agencji MANTA pod kierunkiem Ireneusza Wójcickiego, są już niemal tradycją. Kilka razy w roku gościmy w szkole muzyków, którzy prezentują dzieciom muzykę z różnych stron świata. Są to nie tylko zwykłe koncerty, ale też przygotowane lekcje muzyki z elementami informacyjnymi. Każdy koncert związany jest z inną tematyką, która zawiera w sobie dodatkowe informacje o kontynencie, epoce zarysie geograficznym, historycznym, kulturowym i muzycznym kraju, z którego muzyka ta pochodzi. 1 lutego 2011 roku odbył się koncert pod nazwą "Karnawał z DJ-em". Było to muzyczne spotkanie z elementami profilaktyki, w którym muzycy zaprezentowali muzykę współczesną hip-hop, której brzmienie, jest dziś bardzo powszechne wśród młodego pokolenia. Ten ruch kulturowy, który przybył do nas z Nowego Jorku, zawiera w sobie cztery elementy: Mcing czyli rapowanie, Djing, graffiti i breakdance. Tak też przedstawiciele tego ruchu posłużyli się nowoczesnym brzmieniem muzyki i wprowadzili naszych uczniów w niecodzienną atmosferę. Uczniowie podczas występu, zachęcani do czynnego udziału, świetnie się bawili. W rytm piosenki pt. Manifest, udział brała już cała publika. Słowa refrenu ...."Przemoc- stop! , alkohol-stop!, narkotyki-stop!, manifest-hip-hop!"...,zawierały w sobie sprzeciw zgubnym nałogom, któremu wtórowali wszyscy uczestnicy koncertu. Spontaniczne zachowanie i śpiew, wzmocnione było zbiorowym podnoszeniem w górę rąk, co jeszcze bardziej podgrzewało atmosferę. Do aktywnego udziału we wspólnej zabawie, nie trzeba było długo namawiać chętnych. Na środek sali wyszli ci, którzy zainspirowani wyczynami i popisami muzyków, tez chcieli coś pokazać innym. I tak oto zaprezentował się jeden z naszych uczniów klasy III d. Michał Krzyżek (na zdjęciu), który pokazał swoje umiejętności w tańcu breakdance. Były oklaski, dobra zabawa i entuzjazm, którego nie można pokazać na najbardziej interesujących zajęciach w ławkach. I temu właśnie służą zajęcia muzyczne, podczas których więcej treści trafia do młodego pokolenia. Jak pisał Platon – "Służba muzyce jest największym środkiem wychowawczym, bo najbardziej w głąb duszy wnika rytm i harmonia".
A.K.