BEZPIECZNE FERIE

Zbliżają się zimowe ferie. Dla uczniów jest to czas wolny od szkolnych zajęć. Dłuższe przerwy w nauce, są świetną okazją do odpoczynku i wyjazdów. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów już teraz zadbaliśmy o przygotowanie tematycznych zajęć profilaktycznych. W dniach 18 i 19 stycznia bieżącego roku w SP Nr 3 w Kłodzku gościliśmy funkcjonariuszki kłodzkiej Policji z Wydziału ds. Nieletnich, Darię Sługocką i Dorotę Jaworską, które wraz z pedagogami przeprowadziły interesujące zajęcia. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką spotkań pn. ”Bezpieczne ferie” i mogli brać czynny udział poprzez zadawanie pytań i dyskusje. Pojawiły się zagadnienia związane z bezpieczeństwem zarówno podczas wyjazdów, jak też podczas spędzania ferii w mieście. Głównym tematem były zasady bezpieczeństwa i formy spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas zabaw na śniegu: - zakaz rzucania śnieżkami w pieszych, samochody lub okna, zakaz zjeżdżania na sankach lub nartach w bezpośrednim sąsiedztwie dróg i ulic, bezpieczne korzystanie ze stoków i lodowisk specjalnie przygotowanych do zjazdów i zabaw, bezwzględny zakaz wchodzenia na zamarznięte rzeki i stawy, ograniczenie zaufania w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi, zakaz oddalania się z miejsca wypoczynku bez wiedzy rodzica, czy dorosłego opiekuna. Dzieci pozostające w czasie ferii w domu nie zawsze potrafią same zorganizować sobie wolny czas. W klasach młodszych zwrócono uwagę uczniom, kiedy pojawiały się przeróżne pomysły na niezbyt bezpieczne zabawy, które należało natychmiast korygować. Było też zabawnie, szczególnie w najmłodszych grupach, kiedy opowiadaniom o przygodach nie było końca. Aby pomóc dzieciom, rodzice lub opiekunowie powinni zapewnić opiekę dzieciom przez osoby zaufane lub umożliwić im korzystanie z zorganizowanych form wypoczynku np. półkolonii, czy zajęć w domach kultury. Ważne jest również pozostawienie dzieciom numerów telefonów do opiekunów oraz w razie potrzeby numerów alarmowych - 112, 997, 998, 999. Poruszono wiele innych zagadnień mających wpływ na bezpieczeństwo dzieci i domowego mienia w trakcie nieobecności domowników. Tego typu zajęcia o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym, mają na celu uwrażliwienie uczniów na potencjalne zagrożenia wynikające z nieodpowiednich zachowań oraz uczą, jak przewidywać i jak zachować się w trudnych momentach, kiedy są uczestnikami, bądź świadkami nietypowych zdarzeń. Na koniec życzyliśmy naszym uczniom pięknej zimowej aury i bezpiecznych przygód, by powrócić do szkoły z nowymi siłami i zapałem do nauki.
A.K.