APEL SPECJALNY - Zagrożenia płynące z sieci gra "MOMO Challenge"

Żyjąc w dobie szybkiego i łatwego dostępu do internetu jesteśmy wystawieni na wszelkie pozytywne jak i negatywne tego aspekty. Jednym z tychże pejoratywnych wydźwięków korzystania z interenetu są przeróżne pułapki w postaci wirusów oraz gier, które pod pozorem przyjaznych aplikacji wykorzystują naiwność najczęściej młodszych i podatnych na wpływ internautów. Jednym z takich zagrożeń jest gra-wirus "MOMO Challenge", następca równie niesławnego "Niebieskiego Wieloryba". Wizerunek lalki-posągu autorstwa japońskiego artysty Midori Hayashi'ego specjalizującego się w tworzeniu lalek powiązanych z tematyką grozy oraz horroru stojącej w Tokijskiej galerii sztuki, wykorzystano do szerzenia nieszczęścia po raz kolejny poprzez internet. Czym jest  ów twór? "Gra "MOMO Challenge" zaistniała w mediach społecznościowych. Gra polega na zaakceptowaniu zaproszenia od strasznie wyglądającej lalki, którą nazywa się "MOMO Challenge". Jeśli zaproszenie zostanie zaakceptowane, aplikacja dodaje ikonę lalki do swoich kontaktów na telefonie lub w portalu społecznościowym,  od tej chwili "MOMO Challenge" zacznie wysyłać wiadomości. Jeśli ofiara tego dokona zacznie otrzymywać od strasznie wyglądającej lalki "MOMO Challenge" instrukcje oraz groźby, początkowo łatwe zadania przeradzają się w nękanie oraz napastowanie. Ofiara ma na celu wykonywanie określonych zadań, które mogą być tragiczne w skutkach." Ingerencja w usunięcie tejże aplikacji z kontaktów skutkuje groźbami ze strony "MOMO Challenge", które są pogróżkami bez pokrycia, jednak wywierają swój nieodpowiedni efekt na młodocianej ofierze, która zastraszona może ulec zwyrodnialcowi. W naszej szkole pod okiem pani pedagog Doroty Paczki została przeprowadzona informacyjna-ostrzegawcza prewencyjna akcja Policji, którą poprowadzili dzielnicowy asp. sztab. Piotr Adamkiewicz oraz asp. Rafał Pietrołaj. Uczniowie zostali poinformowani o ryzyku płynącym z instalacji tejże wiruso-gry, a my apelujemy do rodziców, aby kontrolowali wszelkie elektroniczne nośniki z dostępem do internetu swoich pociech. Podjęta przez szkołę akcja ma na celu bezpieczeństwo uczniów oraz zapobieganie rozpowszechnianiu tegoż niebezpiecznego zjawiska.

Lalka "MOMO" autorstwa Midori Hayashi'ego.