WYCIECZKA DO SKANSENU „SZLAKIEM GINĄCYCH ZAWODÓW” W KUDOWIE –CZERMNA

Klasa III a i III b niedawno odwiedziła skansen w Kudowie. Wycieczka obfitowała w wiele atrakcji. Oto kilka najciekawszych sprawozdań napisanych przez uczniów po powrocie do domu.
„25 maja pojechałam z klasą do skansenu „Szlakiem ginących zawodów” w Kudowie-Czermna. Najpierw piekliśmy kiełbaski przy ognisku-były przepyszne! Potem obserwowaliśmy pracę garncarza, wreszcie sami toczyliśmy miseczki z gliny. Każdy swoją własną-będzie to upominek dla mamy w dniu jej święta. Byliśmy w kuźni u kowala – widzieliśmy jak powstaje podkowa dla konia. Tam kupiłam „podkowę szczęścia” . Bardzo mi się podobało!" (fragm. )
napisała: Nina Gudyk
„Dnia 25 maja pojechałam z klasą na wycieczkę do Kudowy Zdroju. Tam jedliśmy kiełbaski przy ognisku, poszliśmy do chaty, gdzie robi się dzbanki z gliny, obejrzeliśmy także pracę kowala. Mogliśmy dotknąć gotową podkowę. Kowal rozgrzewał żelazo na ogniu do 1300’C. Używał różnych narzędzi: młotków, szczypiec, obcęg. Wycieczka bardzo mi się podobała." ( fragm.)
Zuzanna Mazur
„...widzieliśmy pawia, który bardzo śmiesznie krzyczał, rozkładając swój piękny ogon, muflony i sarnę. Karmiliśmy kozy kameruńskie, a niedaleko pasły się jelenie, którym rosło nowe poroże. Ale nie chciały do nas podejść. Bardzo chciałabym pojechać tam jeszcze raz. "
Katarzyna Luba
„...zwiedzaliśmy tam mini-zoo, jedliśmy chleb ze smalcem lub masłem. Był on wypiekany w specjalnym piecu na zakwasie, z mąki pszenno-żytniej. Potem zwiedziliśmy dom, w którym obejrzeliśmy wiele urządzeń i maszyn używanych w dawnych czasach. Były tam również robótki ręczne-pięknie wykonane motyle, kwiaty, aniołki z kolorowych kordonków. Pani zrobiła nam pamiątkowe klasowe zdjęcie. Chciałabym mieć więcej takich wycieczek. "
Angelika Ratuszniak
„...gdy zjedliśmy kiełbaskę i kupiliśmy pamiątki, pobiegliśmy do kóz, które mogliśmy głaskać. W międzyczasie byliśmy w kuźni u kowala. Lepiliśmy też miseczki z gliny. Podobało mi się na wycieczce, była ciekawa, wręcz fascynująca."
Marcelina Gniazdowska
W dniu 25 maja razem z klasą III a pojechaliśmy do skansenu w Kudowie. Najpierw czekaliśmy w klasie, Pani sprawdzała obecność, omówiliśmy regulamin wycieczki. Na miejscu obejrzeliśmy pracę kowala, garncarza oraz piec chlebowy, kosztowaliśmy chleba wypiekanego w tym piecu. Najbardziej podobało mi się lepienie glinianych miseczek. Gliniane naczynie musi wysychać około 7 dni i maluje się je na mokro. W Kłodzku byliśmy około godziny 14-tej."
Damian Jankowski
Script logo