"TRÓJKA" Sprząta Świat [29.09.2016]

29 września 2016 roku uczniowie klas piątych po raz kolejny wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”.

Akcja rozpoczęła się przedstawieniem tematycznym. Zadaniem uczestników było rozszyfrowanie znaczenia i nadanie obejrzanej scence tytułu. Scenka przedstawiała mieszkańców Ziemi zaśmiecających ją nieustannie. Pomimo wysiłku posprzątania zajmowanego obszaru, śmieci nadal się rozprzestrzeniały, aż wreszcie mieszkańcy planety postanowili je posortować.

Widzowie szybko odczytali przesłanie niesione przez aktorów w scence pt. „Czy Ziemię da się posprzątać?”. Jeden z chłopców pięknie powiedział: „Ziemię można posprzątać, tylko trzeba w to mocno uwierzyć”.

Po odprawie, wyposażeni w rękawice i worki, uczniowie wyruszyli pod opieką swoich wychowawców spenetrować wyznaczone rejony Kłodzka: okolice ul. Czeskiej, pl. Chrobrego, ul. Wojska Polskiego, pl. Kościelny, parki przy ul. Dusznickiej, okolice kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św., teren rekreacyjny przy ul. Rodzinnej. Towarzyszyli im również pracownicy sklepu Leroy Merlin, który jak co roku wspiera nas w sprzątaniu.

Działanie uczniów spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony przechodniów, mieszkańców i sprzedawców okolicznych sklepów. Dzieci usłyszały wiele miłych słów i wyrazów uznania dla swojej pracy.

Podczas sprzątania uczniowie sporządzili mapy zaśmiecenia oraz skrzętnie notowali rodzaj i ilość zebranych śmieci. Łącznie zebrano około 0.25 m3 odpadów zmieszanych, czyli 4 razy mniej niż w roku ubiegłym.

Mimo to, że nadal nie wszystkie śmieci trafiają do koszy i okolice zaśmiecają m. in. butelki, puszki, papierki, woreczki i mnóstwo niedopałków papierosów, apele naszych uczniów skierowane do mieszkańców Kłodzka w Dniu Ziemi, aby SZANOWALI NASZĄ PLANETĘ! najwyraźniej okazały się skuteczne.

Po zakończeniu pracy, wolontariusze spotkali się aby podsumować wyniki swojej pracy i omówić wspólnie zasady i znaczenie segregacji odpadów.

Na zakończenie każda z pięciu klas otrzymała dyplom i nowy kosz do segregacji śmieci ufundowany przez sklep Leroy Merlin. Swoje uznanie dla wysiłku uczniów i nauczycieli wyraziła wicedyrektor szkoły pani Małgorzata Delegacz – Pawłów i dyrektor Leroy Merlin Kłodzko pan Arkadiusz Tomczak.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie akcji „Sprzątania Świata 2016” w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku.

Szkolny koordynator akcji Beata Zdrolik